dodatki do koszulek i bluz

Metki wykonane metodą tkania cienkimi nitkami poliestrowymi. Mogą być wykonane przy wykorzystaniu rożnej gęstości i dokładności szczegółów. Rozdzielczość druku jest oczywiście ograniczona grubością nici. Metki wszywamy głównie w potnik wewnątrz bluzy i koszulki lub jako wieszaczek. Z względu na kształt metki żakardowej możemy naszyć jako naszywkę na zewnątrz bluzy, koszulki czy jako tzw. Flaga na dolnym podwinięciu koszulki, czy ściągaczu bluzy. Do wykonania takich metek wymaga wykonania programy do maszyny tkackiej. Sam koszy wykonania takich metek nie jest duży przy standardowej wielkości 4x4 cm może wynieść 0,50 – 0,80 zł za szt. jednak przy tej technice minimalne zamówienie metek to 500 szt.

To metki zawierające informacje o składzie materiału, przepisie prania i innych technicznych informacjach. Często umieszczamy na nich logo i informacje o producencie lub zamawiającym produkcje odzieży. Można umieścić na nich różne hasła i teksty o zamawiającym szycie. Metki są drukowane na satynie przy wykorzystaniu specjalnych drukarek. Najczęściej jest to nadruk w czarnym kolorze, rzadziej używa się kolorów. Metki umieszcza się w bocznym szwie odzieży.Koszy takich metek nie jest duży, średni koszt to 0,40 zł. Z względu na technikę można wykonywać mniejsze nakłady np. ok. 100 szt.

Taśmy potnikowe zazwyczaj wykonuje się z miękkich taśm poliestrowych, czasami dla uzyskania większej miękkości na cienkim materiale poliestrowym. Przy obu materiałach używamy druku sublimacyjnego. Ozdobienie potnika jest bardzo efektowne i jest jednym z dodatków świadczącym o przywiązaniu producenta do zachowywania przywiązania do szczegółów tworzącej odzież

naszywka

To bardzo efektowne dodatki do odzieży. Technika ich wykonania jest taka sama jak metek żakardowych, więc wymagają programy do maszyny tkackiej. Są jednak sztywniejsze i obszyte po krawędziach, możemy przy tej technice uzyskać różne kształty i wielkości. Zazwyczaj przyszywa się je bezpośrednio do odzieży , można także wykonać takie naszywki z klejem, co pozwala na bezpośrednie wklejenie na odzież. Naszywki takie można wykorzystać do wielu rzeczy, bluz, koszulek, czapek, toreb, plecaków czy kurtek.

bawełna

To jeszcze inna efektowna metoda zdobienia odzieży. Technika polega na druku bezpośrednim sitodrukiem lub sublimacją na najczęściej prostokątnych, kawałkach materiały. Takie zadrukowane kawałki materiały zazwyczaj wszywamy na surowo bez zawijania w wewnętrzną część karczka. Od zewnętrznej strony materiału są widoczne szwy. Wygląda to szlachetniej niż metka wszyta w potnik. Metoda ta pozwala na mniejsze ilości niż w przypadku produkcji z żakardu.

transfer

Metki drukowane metoda transferową, są transferowane tak samo na wykrojach przed zszyciem całości odzieży jak i na już gotowych ubraniach, np. importowanych. Nadruki tego typu drukuje się zazwyczaj sitodrukiem, co pozwala na użycie większej ilości kolorów. Jest to metoda stosunkowo niedroga, pozwalająca na przygotowanie większej ilości nadruków, które możemy wykorzystać w późniejszym czasie, przy wznowieniach.

skórka

Skórki to bardzo elegancki dodatek do odzieży jest wykonywany z ekologicznej skóry. Wzory wycina się w niej zazwyczaj metodą laserową lub przez tłoczenie, co jednak wymaga wykonania matryc. Skórki możemy umieścić praktycznie wszędzie na samej odzieży lub np. jako przywieszki do suwaków. W związku. iż są wykonywane laserowo można wykonać dokładna ilość takich elementów i przy efekcie dodatku nie są drogie i dają możliwość umieszczenia ich w różnych miejscach odzieży.

sznurki

Sznurki znajdują zastosowanie główne przy kapturach bluz. Są wykonane głównie z poliestru lub bawełny, mogą mieć różne kształty, mogą być płaskie, różnej szerokości jak i o przekroju okrągłym nazywane rurkami. Mogą być oczywiście różnej długości jak i koloru dobranego do samej dzianiny, zazwyczaj daje się sznurki w kontraście do samego materiału. Sznurki mogą mieś różne zakończenia, mogą być najprościej zgrzewane plastikiem, ostatnie bardzo szlachetnym wykończeniem są metalowe adlety. Przy sznurkach płaskich możemy użyć zwykłego zaszycia maszynowego, lub doszyć do nich inne elementy jak choćby skórki.

napy

Napy i oczka stosujemy głównie do kapturów bluz. Przy oczkach na sznurki w kapturach zazwyczaj stosujemy oczka obszywane na hafciarce lub na dziurkarce wykorzystując bawełniane nici. Jednak możemy to takich dziurek zastosować oczek metalowych, które są różnej wielkości, koloru i kształtu. Na takich oczkach można również wygrawerować nazwę firmy lub zlecić wykonanie tłoczeń u producenta co nie jest tanią opcją i rzadko wykorzystywane. Napy używamy do zapinania bluz zamiast guzików. Najpopularniejsze są w kolorze metalu, występują również malowane jednak zazwyczaj podczas użytkowaniu lakier z nich schodzi nierównomiernie i rzadko stosujemy taką opcję.